1. Ana Sayfa
  2. Hakkımızda
  3. Kuruluş, Tarihçe

Kuruluşu Osmanlı İmparatorluğuna dayanan MAKİNA ve KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU bu ismi MKE Genel Müdürlüğü unvanı adı altında iktisadi ve ticari faaliyetlerini 1950 yılında birleştirmiştir. Şirketimiz kuruluş tarihi olarak logosunda 1950 yılını kullanmaktadır bunun sebebi Mke Kurumunun da kuruluş yılı olarak kabul ettiği 1950 yılıdır. Ancak yapılan araştırmalarımızda 1950 yılından önce kurumun faaliyetlerine devam ederken şirket kurucumuz Halil Akgün’ün şirketi 1946 yılında kurduğunu kanıtlayan bilgi ve belgelere ulaştık resmi daireler, kamu kurumları arşivlerinden çıkan belgeler asıl kuruluşumuzun 1946 yılı olduğunu gösteriyor.

Resmi belgelerin bulunduğu arşivden kendimizce çok değerli bilgi ve belgelere ulaştık 1972 yılına ait antetli kağıdımızda o dönem zorunlu olduğu düşünülen ticaret sicil numaramızla birlikte tesis tarihimize ulaştık. (”Tesis kelime anlamı; Yapma, kurma, temelini atma”)

Bugün patlayıcı madde satınalma ve satış izin belgesi o zaman ismi patlayıcı ruhsatnamesi olan 1960 yılına ait şirketimiz kurucusuna ait belgeye ulaştık. Bunlar bizim için en değerli mirasın belgeleridir. Bizlere bırakılan en büyük değer bunca yıldır devam edebilen ticari anlayışımızın doğru, dürüst, güvenilir, sağlam temellere dayanmasıdır.1946-2016 70 yılı geçmiş ülkemizde çok az firma bulunmakta ilk ve öncü olarak asırlık olma yolunda ilerliyoruz.

Kurucumuz Halil Akgün 1909 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Genç yaşında asker olmaya karar vermiş uzun yıllar ordumuza hizmet etmiş bir subaydır. İlerleyen yıllarda ticarete atılarak çeşitli işlerle uğraşmış 1946 yılında Mke Kurumunun bölge başbayiliğini alarak bugün hala ayakta olan şirketimizin temellerini atmıştır. 1966 yılında büyüme sağlamış Kollektif Şirket olmuştur. 1990 yılında vefatına kadar işlerinin başında kalmış kendinden sonraki 2. ve 3. nesile oluşturduğu güçlü karakter, ahlak ve kültürü aşılamıştır.